KİMYON TOZ (250 GR PAKET)
KİMYON TOZ (250 GR PAKET)

KİMYON TOZ (250 GR PAKET)

   Ürün Kodu: kimyon1
Adet:
10,00TL
  • Kargo Bedava
  • Güvenli Alışveriş
  • İade ve Değişim
  • Kapıda Ödeme

Kimyon (250 GR LIK PAKETLERDE)

Kimyon Nedir ve Nerede Yetişir?

Kimyon, maydanozgiller familyasına aittir. Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekleri açan, 40-60 cm boyunda, otsu bir bitkidir. Sezonu bir yıldır.

Tohumlari Mısır piramitlerindeki mumyaların yanında bulunmuştur. Mısır kökenli olup Akdeniz havzası, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde yetiştirilir.

Kaynak Ülkelerden Türkiye’de geniş ölçüde Orta Anadolu’da yetiştirilir. En çok  Konya, Ankara ve Eskişehir. Bu ürünü yetiştirmek çok zahmetli bir iştir. 1 dönüm tarladan sadece 50kg kimyon çıkar.

Kimyon Kullanım Alanları:

Romalı Pliny kimyonu en iyi lezzetlendirici olarak tanıtmıştır. Bu baharat, kuvvetli ve değişik tadından dolayı genellikle lezzetlendirici olarak kullanılır.

İtalyanlar aperitiflerin hamuruna, Hollandalılar ise kendilerine has bir peyniri kimyo ile kokulandırırlar. İçine kimyon katılarak yapılan Alsace sosisi de tıpkı Türk sucuğu gibi ünlüdür. Almanya’nın bazı bölgelerinde yapılan kimyonlu ekmekler de bütün dünyada bilinmektedir. Avrupa’da çok beğenilen Kümmel likörü de kimyonlu karışımlar içerir . Bu baharat tek başına kullanıldığı gibi baharat karışımlarının içine de girer.

Romalıların biberin yerine kullanmışlardır. Romalılar döneminden beri baharat olarak kullanılmaktadır. Doğu tipi baharat karışımlarında önemlidir. Arap, Türk, İran, Hint ve Meksika mutfaklarının tipik baharatıdır. Aromatik yapısı sebebiyle, kıyma ile yapılan yemeklerde tercih edilen baharattır.

Pastırma Çemeni Baharat Karışımı için olmazsa olmaz baharattır.

Kimyon Faydaları:

Kötülüklerden koruduğuna inanılır. İbn-i Sina tarafından göz hastalıklarında kullanılmıştır.

İştahsızlık, hazımsızlık, mide sorunlarına oldukça faydalıdır. Dolaşım ve sindirim sistemine iyi gelir.  Bebeklerdeki gaz sancısında, anne sütünü artırma kullanılır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürme, romatizma, prostat kanserine ve şişmanlıkta yaygın bir etkisi vardır.

Şennur Baharat Ve Şifalı Bitkiler

Aktaristan markamız ile konyada 2004 yılından beridir Şifalı bitkiler,bitkisel kozmetik,bitkisel yağlar,baharat çeşitleri,Dogal Hurmalar,bal ve pekmez grubu ve lüks kuruyemiş satışı ile hizmet vermekte olan tamamı yerli sermaye bir türk firmasıdır.

Günden güne büyüyerek bir marka olmayı başarmış müşteri memnuniyeti ile kendini geliştiştiren bir yapıya bürünmüştür.

Firmamızın satışını yaptıgı ürün grupları arasında ;

Mecitefendi,AksuVital,Balen,Balsafira,Esila,Akzer,Alizade,İmmunat,Themra,Fiyto,Dermaderm,Perverde,Çınar,Çınaraltı,Rosense,olive Oil,KardenKervan,Manisa Mesir Macunu,Aktaristan,Maia ve daha birçok firmanın ürünlerini bünyemizde barındırıyoruz..

AKTARİSTAN BİTKİSEL ÜRÜNLER ONLİNE SATIŞ SİTESİ © 2019